Do końca września br. powinna zakończyć się budowa ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu na Podkarpaciu. Inwestycja kosztować będzie prawie 322 mln zł. W znacznym stopniu dofinansowana jest z budżetu UE – pisze PAP.

Na Podkarpaciu budowa sieci internetowej rozpoczęła się późno (umowa z wykonawcą podpisana została we wrześniu 2013 r.) i istniało zagrożenie, że projektu nie uda się rozliczyć do końca tego roku – a tego wymagają unijne przepisy

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, wszystko wskazuje jednak na to, że projekt będzie zrealizowany zgodnie w wyznaczonym terminie, czyli do końca września br.

– Współpraca z wykonawcą sieci układa się prawidłowo, obu stronom – samorządowi województwa, jak i realizatorowi – zależy na jak najlepszym i terminowym zakończeniu budowy. Obecnie nie istnieje ryzyko nieplanowego rozliczenia projektu. Wszystko realizowane jest zgodnie z założonymi terminami – przekonuje rzecznik.

Wykonawcą podkarpackiej części inwestycji są Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS), które są platformą inwestycyjną, powołaną przez spółki Hawe, Alcatel-Lucent Polska i Orange Polska. Zgodnie z umową wykonawca ma zaprojektować, wybudować i będzie również świadczył usługi na nowo wybudowanej sieci szerokopasmowej.

W sumie na Podkarpaciu powstanie 2013 km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych na obszarach uznanych do tej pory za nieopłacalne dla takich inwestycji.

Jak zaznaczył Leyko, dotychczas wykonanych zostało 61 proc. zaplanowanych prac. Podkreślił, że wybudowana sieć umożliwi uzyskanie szerokopasmowego dostępu do internetu ponad 90 proc. mieszkańców regionu.

Wykonawca sieci, czyli ORSS, będzie również jej operatorem. Jak wyjaśnił Leyko, oznacza to, że w imieniu woj. podkarpackiego spółka będzie obsługiwała tzw. operatorów ostatniej mili, którzy będą mogli doprowadzić internet do poszczególnych gospodarstw domowych. – Obecnie trwają prace związane z ustalaniem cennika usług telekomunikacyjnych dla operatorów ostatniej mili  – dodał rzecznik.

Źródło: PolskaSzerokopasmowa.pl